Strogo poštujte svoju ishranu.
Zbog preventivnih mera zbog virusa korona u centrima za dijalizu, moguće je da se vaša rutina primanja terapije promeni. Zbog toga je sada ključno da ostanete disciplinovani po pitanju ishrane i naročito da vodite računa o unosu tečnosti, kalijuma i fosfora. U nastavku slede preporuke za organizovanje ishrane kod kuće.
Smernice za kupovinu
Ako je moguće, ne bi trebalo da vi odlazite u kupovinu da biste smanjili rizik od infekcije. Zamolite članove porodice ili prijatelje za pomoć ili izaberite uslugu dostave. Nemojte da zanemarujete ishranu i pridržavajte se preporuka koje ste dobili od lekara ili nutricioniste. Međutim, izvesne stavke se moraju uzeti u obzir:
- Pravilno planirajte i napišite listu za kupovinu da se ništa ne bi zaboravilo
- Postarajte se da imate dovoljno zaliha za 14 dana
- Kupujte hranu sa dužim rokom trajanja ili konzerviranu hranu, ali izbegavajte prerađenu hranu
- Budite obazrivi sa proizvodima sa dugim rokom trajanja, kao što su pasulj ili grašak, jer su bogati kalijumom i fosforom, konzumirajte ih umereno i nemojte ih konzumirati duže vreme pre terapije
Prilikom isporuke hrane treba da izbegavate direktan kontakt sa licem koje vam donosi namirnice. Održavajte pravilno rastojanje, izbegavajte pozdravljanje direktnim kontaktom. Nakon što dobijete hranu, izvadite je iz ambalaže i bacite ambalažu u otpad. Treba da perete ruke sapunom i vodom najmanje 20 sekundi pre nego što dodirujete hranu.
Preporuke za listu za kupovinu
- Povrće: kupujte ga sveže i zamrznuto
- Ugljeni hidrati: pirinač, testenina, hleb (za zamrzavanje) treba da se nađu na vašoj listi za kupovinu
- Meso i riba: ako izaberete da kupite sveže meso i ribu, zamrznite jedan deo, a drugi konzumirajte svež u roku od par dana
- Voće: voće ima kratak rok trajanja, kupite ga sveže (ili nesazrelo), izbegavajte voće sa visokim sadržajem kalijuma, kao što su banane ili kivi, napravite zalihu konzervisanog voća (uvek birajte voće u sopstvenom soku, izbegavajte sirupe)
- Jaja: obavezno ih imajte u ostavi, ako ih skladištite u frižideru, trajaće vam duže
- Mlečni proizvodi: Kupujte dugotrajno mleko. Među mlečnim proizvodima najbolji izbor je tvrdi sir
Rukovanje hranom
Ne postoji naučni dokaz da hrana može da bude prenosnik virusa korona (Evropska agencija za bezbednost hrane, EFSA). I dalje, kao i obično, možete da kupujete i konzumirate istu hranu koja povoljno deluje na bubrege.
- Međutim, preporučujemo vam da primenjujete stroge mere higijene naročito prilikom rukovanja sirovom hranom
- Pažljivo perite hranu, ruke, kuhinjske površine i pribor, kao što su noževi i table za sečenje, vrućom vodom i sapunom prilikom pripreme hrane
- Koristite zaseban kuhinjski pribor, kao što su noževi i daske za sečenje, za sirovu i pripremljenu hranu
- Kuvanje ili zagrevanje hrane mogu da budu dodatna mera bezbednosti jer je virus osetljiv na toplotu
- Čuvajte svežu hranu i hranu kratkog roka trajanja u frižideru da bi mogla duže da traje
- Koristite hladnjak za duže čuvanje hrane
Ponovo pogledajte onlajn materijal za ishranu NephroCare sa korisnim informacijama i receptima