Deo donošenja ispravne odluke o transplantaciji je poznavanje potencijalnih rizika. Transplantacija bubrega je povezana sa tri osnovne brige: odbacivanje, funkcionalnost i vek trajanja organa.
Nakon transplantacije, moraćete da uzimate određene lekove, uključujući imunosupresive, koji smanjuju rizik od odbacivanja. Veoma je važno da uzimate sve lekove koje vam je prepisao nefrolog, da biste smanjili ovaj rizik na apsolutni minimum. Međutim, pošto ovi lekovi slabe vaš imuni sistem, veoma je važno da zaista vodite računa o sebi nakon operacije.
U pogledu funkcionalnosti, neki presađeni Bubrezi odmah počinju sa radom, dok drugima treba nekoliko dana. Ukoliko spadate u ovu drugu grupu, možda će vam biti potrebna dijaliza dok vaš novi bubreg ne počne normalno da funkcioniše. Ovo je uobičajeno i nije neposredan razlog za brigu o uspehu transplantacije.
Na kraju, u proseku, presađeni bubreg traje 10 –15 godina. To je zbog toga što se funkcionalnost bubrega polako smanjuje tokom vremena. Nakon toga, uvek imate mogućnost da se vratite na dijalizu ili pokušate da pronađete drugog davaoca bubrega, ili putem živog davaoca ili putem nacionalne liste za transplantaciju. Iako može doći do komplikacija, pokušajte da ne brinete o njima unapred. Vaš nefrolog će vam pružiti najbolje moguće lečenje pre, tokom i nakon transplantacije, treba uvek da mu se obratite za bilo kakva konkretna pitanja ili nedoumice koje imate.